eskisehirsaglikcalisanlaridern@gmail.com

Dr. Anıl Uçan’ın Şehir Hastaneleri Hakkında Yazısı

Hastanelerin sunacağı sağlık hizmetlerinde, 1980’lerin başlarından beri süre gelen ve artan yaşlı nüfus oranı ile sağlık teknolojilerindeki gelişmelerin kamu maliyesi üzerindeki baskıları sağlıkta bazı reformları zorunlu kılmış olup, çözüm olarak da kamunun sunduğu sağlık hizmetlerini, piyasa aktörleri ve şahıslar ile paylaşması önerilmektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın üçüncü fazı olarak da adlandırılan şehir hastaneleri projeleri Türk sağlık sistemine yeni bir oluşum kazandırmıştır.

Bu reform amacıyla, T.C. Sağlık Bakanlığı pek çok ilde entegre sağlık kampüsleri ya da şehir hastanelerini gerçekleştirmeyi planlamıştır. Planlanan projenin finansmanının içeriği olan fiziksel ekipman, bakım, onarım ve yenileme işlerinin özel sektör; sağlık hizmeti sunma işinin ise devlet tarafından verilmesi üzerinde kurulmuş bir mantık ile işlemektedir

Özel sektör finansman kaynaklarının kamu yatırımlarında kullanılarak uzmanlık, risk paylaşımı, yatırım yükü gibi konularda devletlerin sunacağı sağlık hizmeti için alternatif bir yöntem olarak nitelendirilen KÖO (Kamu-Özel Ortaklığı) ,uzun yıllardır çok sayıda sektör ve projede başvurulan başarılı bir geçmişe sahiptir. Bu sayede kamu hizmetinin örgütlenmesi, sunulması ve finansmanında esneklik sağlanmaya çalışılmaktadır. Üstelik bu model, son yıllarda yaygın bir şekilde sağlık alanında da uygulanmaktadır.

Başardıklarımız

Ülkemizde Kamu-Özel İşbirliği modeli ile tamamlanan ve sağlık sistemine katkı sunması amacıyla, açıldığı 30 Ekim 2018 tarihinden itibaren sadece poliklinik ve kliniklerde değil özellikli alanlarda da hizmet veren hastanemiz, yüzü geleceğe dönük bir vizyon ile her gün değişim ve gelişim içindedir. Hastanemize başvuran ve sağlık hizmeti talep eden herkese kaliteli, güvenilir, ulaşılabilir ve etkili bir şekilde cevap verebilmek için hem donanımsal hem de işlevsel olarak hazır olmak bizim bir numaraları misyonumuzdur. Hizmete başlanan ilk ayda ortalama 120 bin başvuru sayımız Haziran 2019 itibariyle 1 milyon 200 bin’ i geçmiş bulunmaktadır. 

Eskişehir Şehir Hastanesi henüz hizmete girmeden Avrupa’nın en prestijli sağlık yatırımı ödülü olan EMEA   Project Finance Awards 2017 kapsamında EMEA Bölgesi (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) ‘En İyi Sağlık Projesi’ seçilmiştir. Hastanemiz çağdaş ve bilimsel sağlık hizmetlerini yönetmek ve bölgenin ilk tercih edilen hastanesi olmak adına iç dinamiklerini güçlü tutmaktadır. Mayıs 2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Verimlilik Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen SKS (Sağlıkta Kalite Standartları) değerlendirmesi gerçekleşmiştir. 3 gün süren bu değerlendirmede hastanemiz hasta, hasta yakının ve çalışan beklentilerinin ve hizmet verilen tüm tıbbi ve destek alanlarının genel değerlendirmesi sonucu 100 tam puan üzerinden yapılan değerlendirmede 99,21 puan alarak sadece Eskişehir’in değil Türkiye’nin de önde gelen hastanelerinden biri olduğu tasdiklenmiştir. 27 Ekim 2018-30 Nisan 2019 tarihleri arasındaki 6 aylık hizmet süreci değerlendirilmesinde ülkemizde hizmet vermekte olan şehir hastaneleri içinde verimlilikte 2.sırada yer almıştır. Hastanemiz tüm birimleri ve personeli ile yüksek kalitede hizmete devam etmeyi hedeflemektedir. 

Bu sürecin kattığı bilgi ve deneyim ile yola çıkarak, hastanemizi bir adım ileriye götürmenin gayretindeyiz. Eskişehir Şehir Hastanesi yönetimi olarak, Temmuz 2019 itibariyle Uluslararası geçerliliği olan ve Sağlık Bakanlığı’nın teşvikleri ile kalite ve maliyet etkinliğini üst düzeye çıkaracak olan SAS (Sağlıkta Akreditasyon Standartları) başvurusunu tamamlamış ve ilgili tüm personellerine mevcut süreç hakkında ayrıntılı bilgi vermiştir.

Hali hazırda 333.000 metrekare alan içinde, 1800’ ü sağlık personelinin oluşturduğu 3700 kişilik büyük bir aile olarak; 254 poliklinik, 37 ameliyathane ile açıldığından beri 18.000’in üzerinde ameliyat yapmıştır (bunların 1200 kadarı A grubu ameliyat). Aynı zamanda anne ve bebek dostu yaklaşımları ile 4200 adet doğum gerçekleştirmiştir.163 adet yoğun bakım ünitesi yatağı ile bunun 58’i yenidoğan yoğun bakım ve 64 adet 3.  basamak yoğun bakım ünitesi yatağına sahip hastanemiz, ortalama yüzde 75 üstünde servis doluluk oranları ile Eskişehir’ in hizmetindedir. 

Bununla beraber 24 yataklı Hemodiyaliz ünitemizin aylık ortalama 1200 seans ile şehrimizdeki böbrek yetmezliği bulunan hastalara destek olmaktadır. Koroner anjiografiünitemizde aylık ortalama 300’ ün üzerinde girişimsel işlem yapılmaktadır. Açılışından beri 90’a yakın açık kalp operasyonu gerçekleştirilen hastanemiz güncel tedavi yöntemlerini teknoloji ile birleştirerek üst düzeyde hizmet sunmaya devam etmektedir.

Özellikli Birimlerimiz

05 Aralık 2018 tarihinde hastanemiz bünyesinde hizmete giren Obezite Merkezi, sorumlu hekim, koordinatör, diyetisyen, psikologdan oluşan ekibi ile hastaların kilo kaybının sağlanması ve hasta motivasyonunun sağlanması ile yaşam tarzı değişikliği hedeflemektedir. 

Özellikli birimlerimizden GETAT ile hastalarımıza geleneksel tıbbın tedavileri sunulmakta ve uzman doktor gözetimindeki birimimiz hastalarımıza fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte ameliyathanesine debritman ve greft cerrahisi yapılan, hidroterapi alanıyla tedaviye destek olan Yanık Ünitemiz 8 yatağı ve deneyimli personeli ile aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Uyku sağlığı ve kalitesi gün içerisindeki yaşamımızı olumsuz veya olumlu etkileyebilmektedir. Bunun bilincinde olarak kurduğumuz Uyku Ünitesi’ndeki 11 yatağımızla şehrimizdeki vatandaşlarımıza hizmet etmekteyiz. Misafimiz olan hastaların her türlü uyku bozukluğunu gözlem altındaki istirahat odalarında takip ediyoruz.

Özellikle mevcut tedavisi bittikten sonra destek ihtiyacında olan kanser hastalarımız olmak üzere, beslenme ve bakım konusunda yardıma ihtiyacı olan hastalar için fedakarlıkla çalışan Palyatif Servisi’miz 36 yataklı kapasitesi ile hizmet etmektedir. Hasta memnuniyetinin yüksek olduğu servisimizde hastaların morallerini yüksek tutmak için zaman zaman sosyal aktiviteler de düzenlenmektedir.

Sağlık turizmi konusunda gerekli çalışmaları tamamlayan Eskişehir Şehir Hastanesi, sağlık bakanlığı tarafından yapılan inceleme ve teftişler sonucu sağlık turizmi yetki belgesini almaya hak kazandı. Sağlık Turizmi ve turistin sağlığı kapsamında, alanında üst düzey bilgi ve tecrübeye sahip hekimlerimiz, son teknolojik imkânlar ile donatılmış hastanemizde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye hazırdır. Ülkemizin ve kentimizin tanıtımına katkısı çok büyük olacak ve katma değeri itibari ile de ülke ekonomimize önemli desteği olacak bu hizmeti sunacak olmaktan çok gururluyuz.

Şehir hastaneleri arasında ilk kez Eskişehir Şehir Hastanesinde hizmete giren Sosyal Market ile ihtiyacı olan hastalara ücretsiz olarak malzeme temin edilmektedir. Düşük gelirli hastalara tedavi gördükleri süre zarfında ihtiyaç duydukları pijama, iç çamaşırı ve terlik gibi ürünler ilgili hekim ya da hemşire tarafından sosyal uzmanlarına bildirilmesi sonrası yapılan değerlendirmeler sonucu ile ücretsiz olarak temin edilmektedir. Marketin ihtiyaçları ise gönüllü kişi veya kurumlar tarafından karşılanmaktadır.

Geleceğe Dönük Hastanecilik

Ülkemizin 2023 hedeflerine ilerlerken, milletimizin inovatifve dünya standartlarını karşılayan bir sağlık hizmeti alabilmesi adına kendini sürekli güncelleyen Eskişehir Şehir Hastanesi olarak, sağlıkta dijital dönüşüme ayak uydurmak adına çalışmalarımıza hız vermiş bulunmaktayız. Özel şirketin sağladığı güçlü alt yapı ile hizmet sağlayıcılardan alınan geri bildirimleri bir araya getirerek, hastanenin teknoloji otomasyonunu ileri seviyeye taşımayı planlıyoruz. Bu amaçla sağlık hizmetlerini kalite, güvenlik, maliyet etkinliği ve bilgi teknolojisi ve yönetim sistemlerinin en iyi kullanımı yoluyla erişimde iyileştirmeye adanmış uluslararası eşdeğerliliği olan HIMSS ile yakın zamanda çalışmalarını planlayacak olan hastanemiz, teknoloji ile senkron bir hastane olmayı amaçlamaktadır.

Henüz ilk yılını doldurmamış olmasına rağmen özgüvenini kazanan, kendini tekrarlayan seferlerde ispatlamış, yüzü geleceğe dönük, her geçen gün daha kaliteli sağlık hizmeti veren, çalışanları ve hastaları ile uyum içinde bir organizma haline gelen hastanemiz, şehrimizdeki vatandaşlarımızın bize güvenini boşa çıkarmayarak, onlara memnuniyet odaklı hizmet vermeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: