eskisehirsaglikcalisanlaridern@gmail.com

İŞİTME KAYBI BİR ENGEL DEĞİLDİR – YAZAN: MURAT ERTOY

 

İŞİTME KAYBI BİR ENGEL DEĞİLDİR

İşitme problemi yaşayan insanlar, genelde bu problemi yakınlarının fark etmesi ya da başka bir sebepten dolayı başvurdukları K.B.B. doktorunun dikkati sonucu öğrenirler. Bu kaybın işitme cihazı gerektirdiğini öğrendiğinde, genelde ilk tepki: “Ben engelli değilim.’’ Ya da ‘’Kulağımda o cihazı görenler benimle dalga geçer’’ olur. Bu gibi sebeplerle kullanmak istemezler.

İşitme kaybı bir engel değildir, kişinin işitmesindeki azalmadır. Nasıl ki göz problemlerinde gözlük, yürüme zorluklarında baston v.b ortezler kullanılıyorsa işitme kaybında da işitme cihazı kullanmak gerekmektedir

İşitme kaybı tespit edilen ve cihaz kullanmak istemeyen insanlarda zamanla içine kapanıklık ya da tam aksine gerginlik her zaman gözlenmiştir. Bu insanlar belli bir süre sonra yakınlarının ısrarı veya  mecburiyetten dolayı cihaz almaya karar verirler.  Tüm hastalıklarda erken teşhis önemlidir, işitme kaybında da erken cihaz kullanımın faydası tartışılamaz bir gerçektir.

Son olarak şahsım adına da mümkün olduğu kadar destek verdiğim, İstanbul İşitme’nin başlatmış olduğu bir sosyal sorumluluk projesinde kullandığımız sloganı da paylaşmak isterim:

‘’İŞİTME KAYBI OLDUĞU HALDE İŞİTME CİHAZI KULLANMAYAN BİNLERCE İNSAN VAR. İŞİTME KAYBININ ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY. SESSİZLİKTE KAYBOLMAYIN DİYE İŞİTME CİHAZI KULLANIN.’’

#sessizliktekaybolmayindiye

SES-TEK İŞİTME CİHAZLARI

Murat ERTOY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: